Utställningsresultat 2022
SSF NN Nationell utställning Piteå 19 november
Domare: Margaretha Carlsson
Mörönsyötin Ensi-Lempi, Jkl: Exc, 2 Jkk, Ck, 4 btkl, R-cert
Nationell utställning Överkalix 14 augusti
Domare: Siv Sandö
Skarjaks Guld-Stina, B/J kl: Exc, 2 B/J kk
Mörönsyötin Ensi-Lempi, B/J kl: Exc 1 B/J kk Ck, 2 Btkl, Cert
Domare: Hans Almgren
Skarjaks Exceptionelle Elmer, Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 2 Bhkl, Cert, Svenskt Utställningschampionat
Domare: Arne Foss
Skarjaks Lumi, Ökl: VG
Grupp 5 utställning Rovaniemi 13 augusti
Domare: Pekka Teini
Skarjaks Ylvis, Vetkl: Exc, 1 Vetkk, Ck, Veteran Cert, BIR-veteran
Mörönsyötin Ensi-Lempi, Ökl: VG, 2 Ökk
Domare: Tarja Kallio
Skarjaks Exceptionelle Elmer, Ökl: Exc, 2 Ökk
Domare: Markku Kipinä
Skarjaks Lumi, Ökl: Exc, 4 Ökk
SSK Nordisk utställning Sjulnäs 15 juli
Domare: Aina Lundmark
Skarjaks Ylvis, Vetkl: Exc, 1 Vetkk, Ck, 2 Bhkl, R-Nordic Cert, BIR-veteran
Domare: Christina Bjerstedt-Ohlsson
Skarjaks Exceptionelle Elmer, Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 3 Bhkl, Cert
Domare: Eva Liljekvist Borg
Skarjaks Lumi, Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 2 Btkl, R-Cert, R-Nordic Cert
SSK Nordisk utställning Vännäs 18 juni
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
Skarjaks Ylvis, Vetkl: Exc, 1 Vetkk, Ck, 2 Bhkl, R-Nordic Cert, BIR-veteran
Domare: Karl-Erik Johansson
Skarjaks Exceptionelle Elmer, Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 2 Bhkl, Cert, Nordic R-cert
Domare: Karl-Erik Johansson
Skarjaks Lumi, Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 1 Btkl, Cert, Nordic Cert, BIR
Utställningsresultat 2021
SSF VL Nationell utställning Lycksele 27 november
Domare: Petra Högberg
Skarjaks Guld-Stina Jkl: VG
Skarjaks Ylvis, Vetkl: Exc, 1 Vetkk, Ck, 3 Bhkl
SSF NN Nationell utställning Boden 20 november
Domare: Kurt Nilsson
Skarjaks Guld-Stina Jkl: VG
Mörönsyötin Ensi-Lempi, Jkl: Exc, 4 Jkk
Älgstigens Inka Vetkl: Exc, 1 Vetkk, Ck, 4 btkl,
Utställlningsresultat 2019
SKK Nationell utställning Sjulnäs 25 maj
Domare: Pekka Teini
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, BIR, BIG 2
Skarjaks Guld-Stina Junkl: G
Domare: Lisa Molin
Cantavia Utuhuntu, Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, oplac btkl
SSF riksutställning Lycksele 7 april
Domare: Arild Berget
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 2 bhkl
Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Chkk 2, Ck, oplac btkl
Skarjaks Guld-Stina Junkl: G
Utställlningsresultat 2018
Överkalix nationell utställning 19 augusti
Domare: Boo Lundström
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR
Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Chkk 1, Ck, 1 btkl, BIM
Cantavia Utuhuntu Ökl: Vg, 3 Ökk,
Domare: Marianne Holm
Skarjaks Guld-Stina Valpklass: 1, Hp, BIR-valp
Raahe grupp-5 utställning 5 augusti
Domare: Tuula Pratt
Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc
Domare: Reino Korpela (grupp 5 domare Maija Mäkinen
Skarjaks Ylvis Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 1 Bhkl, BIR, BIG 4
Älgstigens Inka Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 2 btkl,
Rovaniemi grupp-5 utställning 4 augusti
Domare: Kirsi Honkanen
Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc
Skarjaks Flisa Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 1 Btkl, BIM
Älgstigens Inka Chkl: Exc, 2 Chkk, Ck, 3 btkl, R-cert
Rökå inofficiell utställning 29 juli
Domare: Hans Almgren
Skarjaks Guld-Stina Valpklass 1: Hp, BIR-valp,
Ylivieska internationell utställning 21 juli
Domare: Susanne Wendell
Eswood Alcantara Chkl: VG
Sjulnäs internationell utställning 14 juli
Domare: Maija Lehtonen
Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc, Ökk 3,
Gällivare nordisk utställning 30 juni
Domare: Juha Putkonen
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, Nordic-cert, BIM
Skarjaks Flisa, Chkl: VG, Chkk 1,
Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 3 Btkl, R-cert
Domare: Marija Kavcic
Eswood Alcantara Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 1 btkl, Nordic-cert, BIM
Vännäs nationell utställning 16 juni
Domare: Susanne Nilsson
Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc, Ökk 2,
Lycksele SSF 27 maj
Domare: Thomas Eriksson
Skarjaks Ylvis Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 2 bhkl
Skarjaks Frode Estil Vetkl: Good
Älgstigens Inka Chkl: Exc
Kalix SSF 3 mars
Domare: Aina Lundmark
Skarjaks Ylvis Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 4 bhkl
Raahe grupp-5 utställning 27 januari
Domare: Markku Kipinä
Cantavia Utuhuntu Ukl: VG
Domare: Raimo M Viljanmaa
Skarjaks Frode Estil Vetkl: Exc, Bästa veteran
Älgstigens Inka Chkl: Exc, Ck, 3 btkl
Utställlningsresultat 2017
Harstad internationell utställning 8 oktober
Domare: Mats Jonsson
Cantavia Utuhuntu Ukl: Exc, 1 Ukk
Domare: Per Kristian Andersen
Eswood Alcantara Ökl: VG
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
Skarjaks Frode Estil Vetkl: Exc, Ck, 2 bhkl, BIR-vet
Svenstavik internationell utställning 6 augusti
Domare: Frank Christiansen
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 2 bhkl, R-cacib
Domare: Jens Myrman
Eswood Alcantara: Ökl Exc, Ck, 4 btkl, Cert, Championat
Sjulnäs internationell utställning 15 juli
Domare: Marie Thorpe
Eswood Alcantara, Ökl Exc
Gällivare internationell utställning 30 juni
Domare: Perttu Ståhlberg
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc
Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, oplac
Domare: Sonia Kalveri Philippou
Eswood Alcantara, Ökl Exc, Ck, oplac
Vännäs SKK Internationell utställning
Domare: Kurt Nilsson
Eswood Alcantara, Ökl Exc, Ck 3 btkl, Cert
Domare: Gunilla Skallman
Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, 4 junklk
Bodö, Norge 4 juni (litet cert)
Domare: Calin Margineanu
Eswood Alcantara, Ökl VG, 2 ökk
Cantavia Utuhuntu Junkl, Exc, 3 junklk
Bodö, Norge 3 juni (litet cert)
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, BIR
Eswood Alcantara, Ökl VG, 2 ökk
Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, 3 junklk
Lycksele, SSF 26 maj
Domare: Arild Berget
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, BIM
Sjulnäs 20 maj
Domare: Markku Kipinä
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, BIR
Domare: Susanne Nilsson
Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, 3 junklk
Ähteri, Finland 18 mars Finska vinterdagarna
Domare: Pekka Teini, Finland
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 4 Chkk
Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, R-Cert
Seinäjoki, Finland 17 mars Utställning för hundar i grupp 5
Domare: Reino Korpela, Finland
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIM
Skarjaks Flisa, Ökl: Exc, Ck, 2 btkl, R-Cert
Domare: Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, Finland
Cantavia Utuhuntu, Junkl VG
Domare: Juha Putkonen, Finland
Eswood Alcantara, Ukl: Exc, Ck
Utställlningsresultat 2016
Lilleström, Norge 20 november
Domare: Per Halmrast, Norge
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR, Cert , Cacib, Norsk Vinnare -16, Norsk Utställningschampion
Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Ck, 1 btkl, BIM, Cert , Cacib, Norsk Vinnare -16, Norsk Utställningschampion
Domare: Maija Sylgren, Finland
Cantavia Utuhuntu, BIM-valp
Domare: Annamaria Tarján, Ungern
Eswood Alcantara, Ukl: Exc, 1 Ukk
Överkalix nationell utställning 14 augusti
Domare: Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland (ras och grupp)
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR, BIG 2
Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Ck, 1 btkl, BIM
Cantavia Kangasvuokko VG
Domare: Zeferino Silva, Portugal
Eswood Alcantara, Junkl: Exc, Ck, R-Cert, 3 btkl
Uleåborg internationell utställning 13 augusti
Domare: Tapani Pukkila, Finland
Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, 1 bhkl, Cert, Cacib, Finsk Utställningschampion, C.I.B BIM
Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, Cert, 1 btkl, C.I.B, BIR
Domare: Dusko Piljevic, Serbien
Eswood Alcantara, Ukl: Exc, Ck, R-Cert, Cacib, 2 btkl
Gällivare internationell utställning 3 juli
Domare: Marja Talvatie
Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, 2 btkl, Cert, Svensk Utställningschampion
Lycksele SSF 29 maj
Domare: Tomas Eriksson
Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR, BIS 1
Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, Cert, 2 btkl
Sjulnäs nationell utställning 28 maj
Domare: Austin Long-Doyle, Irland
Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, Svensk Utställningschampion,1 bhkl, BIR
Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, Cert, 2 btkl
Domare: Zorica Salijevic
Eswood Alcantara, Junkl: Exc, Ck, Cert, 1 btkl, BIR
Piteå SSF Riksutställning 9 april
Domare: Kurt Nilsson
Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, 4 bhkl
Skarjaks Frode Estil, Vetkl: VG
Skarjaks Flisa, Jkl: VG
Skarjaks uppfödargrupp HP 2:a bästa grupp
Kemijärvi, grupp 5 utställning 2 april
Domare: Marjatta Pylvvänäinen-Suorsa
Eswood Alcantara, Junkl: Exc, Ck, 2 btkl, Cert
Domare: Pertti Ståhlberg
Skarjaks Ylvis, Ökl: Exc, Ck, 4 Ökk
Skarjaks Flisa, Ökl: Exc, Ck, 4 Ökk
Utställlningsresultat 2015
Luleå SSF 22 november
Domare: Arvid Göransson
Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, 2 bhkl, Cert
Storuman SSF 21 november
Domare: Eva Widstrand
Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, 3 jkk
Skarjaks Flisa, Jkl G
Svenstavik SKK 1 augusti
Domare: Anita Whitmarsh
Skarjaks Ylvis, Ukl: Exc, Ck, 1 bhkl, Cacib, BIM
Skarjaks Flisa, Ukl: Exc, Ck, 1 btkl, Cacib, BIR
Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 2 btkl, BIR-vet
Domare: Elisabeth Spillman Åkerlund
Cantavia Kangasvuokko, Ukl: VG
Tamozen Floretta, Ökl: Exc
Kemi FKK 18 juli
Domare: Marjatta Pylvvänäinen-Suorsa
Skarjaks Ylvis, Ukl: Exc, Ck, 1 bhkl, Cert, Cacib, BIM
Skarjaks Flisa, Ukl: VG
Älgstigens Inka, Chkl: Exc, Ck, 2 btkl,
R-Cert, R-Cacib
Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 3 btkl, BIR-vet
Domare: Tapio Kakko
Cantavia Kangasvuokko, Ukl: VG
Bodö, Norge, NKK
Domare: Frank Christiansen
Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc
Älgstigens Inka, Chkl: Exc, Ck, Cert, 1
btkl, BIR
Norsk utställningschampion
Cantavia Kangasvuokko, Ukl: Exc
Bodö, Norge, Salten BHK 27 juni
Domare: Eivind Mjǣrum
Skarjaks Flisa, Ukl: Exc, Ck, 1 btkl, BIR
Domare: Eeva Resko
Cantavia Kangasvuokko, Ukl: Exc, Ck,
Cert (litet), 1
btkl, BIM
Piteå SKK 16 maj
Domare: Maija Mäkinen
Skarjaks Ylvis, Junkl: Exc
Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc
Skarjaks Flisa, Junkl: VG
Cantavia Kangasvuokko, Ukl: G
Kalix SSF 7 mars
Domare: Kurt Nilsson
Älgstigens Inka, Jkl: Exc, Ck, 3 btkl, Svensk och Dansk
utställningschampion
Umeå SSF 8 februari
Domare: Kurt Nilsson
Skarjaks Ylvis, Junkl: VG
Älgstigens Inka, Jkl: Exc, Ck, Cert, 3 btkl
Utställlningsresultat 2014
Arvidsjaur SSF 15 november
Domare: Aina Lundmark
Älgstigens Inka, Jkl: VG
Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 3 btkl,
Storuman SSF 8 november
Domare: Arvid Göransson
Skarjaks Ylvis, Junkl: Exc
Älgstigens Inka, Jkl: VG
Fuglebjerg, Dansk Spidshundeklubb 3 augusti
Domare: Terry Griffin
Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, Cert, Dansk
utställningschampion, BIR, BIR-vet (Veteran-cert)
Skarjaks Ylvis, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp
Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG
Fuglebjerg, Dansk Spidshundeklubb 2 augusti
Domare: Asleigh Griffin
Älgstigens Inka, Ökl: Exc,
Ck, 1 btkl, Cert, BIR
Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 2 btkkl,
BIR-vet (Veteran-cert)
Skarjaks Flisa, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp
Cantavia Kangasvuokko, Junkl: Exc, Ck, 1 junkk (junior-cert)
Piteå SKK 5 juli
Domare: Leni Finne
Älgstigens Inka, Jkl: VG
Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG
Gällivare SKK 29 juni
Domare: Dimitri Antonopoulos
Älgstigens Inka, Jkl: VG
Skarjaks Ylvis, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp
Domare: Marko Lepasar
Cantavia Kangasvuokko, Junkl: Exc
Vännäs SKK 15 juni
Domare: Tanya Ahlman-Stockmari
Älgstigens Inka, Jkl: G
Skarjaks Ylvis, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp
Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG
Östersund SSF 24 maj
Domare: Hans Almgren
Älgstigens Inka, Jkl: VG
Skarjaks Ylvis, Valp 4-6 mån: 1, Hp, BIR-valp
Skarjaks Flisa, Valp 4-6 mån: 1
Fort Hjort Jonna Chkl: Exc
Sjulnäs SKK 17 maj
Domare: Erja Nummi, Finland
Älgstigens Inka, Jkl: Exc, Ck, Cert, BIR
Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG
Domare: Elena Agafonova, Ryssland
Skarjaks Bold Beauty, Vetkl: Exc, Ck, 2btkl, BIR-vet
Utställlningsresultat 2013
Uleåborg FKK 14 juli
Domare: Irina Poletaeva, Finland
Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, Cacib, BIR
Älgstigens Inka, Ökl: VG
Gälivare SKK 30 juni
Domare: Harry Tast, Finland
Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, Cacib, BIR
Älgstigens Inka, Ökl: VG
Skarjaks Bold Beauty, Vetkl: Exc, BIR-vet